zdravie

Tibetská kefírová huba

68 150023

Kefírové zrná / Tibetská kefírová huba

Kefírové zrná (zadarmo) v internetovom obchode

Chceš sa dožiť 100 a viac rokov? Áno? Pitie kefíru ti to bohužiaľ zaručiť nemôže, ale môžeš byť vďaka nemu v lepšej kondícii, keď ťa trebárs prejde auto, alebo spadneš zo skaly a aj keď ti tých 100 rokov nezaručí, určite ti aspoň zvýši pravdepodobnosť dlhšieho a zdravšieho života.
Odkiaľ kefír pochádza? Kefírová kultúra pochádza jednak z kaukazských hôr a tiež z opátstva v Tibete (tam sa vyskytujúce kefírová zrna nazývané Tibetská huba sú drobnejšie) a je snáď 5000 rokov staré (kto dnes vie presný dátum? A koho to vôbec zaujíma? Jednoducho je to dosť staré).
Čo sa Kaukazu týka, tak podľa legendy daroval kefír príslušníkom ortodoxnej cirkvi Alahov prorok, Mohamed. Kvôli povere, že „Zrná prorokov“ stratia svoju moc a silu, ak by sa ho zmocnili neveriaci, bol prísne strážený pred cudzincami a bol sprostredkovaný z generácie na generáciu a pokladaný za súčasť kmeňového bohatstva. Cudzinci občas dostali ochutnať hotový nápoj, ale samotná kefírová kultúra zostala tajomstvom. V devätnástom storočí začali kefír skúmať ruskí doktori a začali publikovať vedecké štúdie o pozitívnych účinkoch kefíru. Na získanie kefírových zŕn vraj použili krásnu ženu, ktorá mala obmäkčiť srdce kaukazského kniežaťa a ktorá po kope dobrodružstiev priviezla do Moskvy prvý hrnček chrchlíkov.
Obyvatelia Kaukazu používali kefír pre uchovávanie kozieho, konského alebo kravského mlieka bez chladničiek (mlieko uchovávali v kožených vakoch) a vďaka nemu sa dožíval extrémne vysokého veku (samozrejme nie len vďaka nemu – žili na čerstvom vzduchu, pili čistú vodu, mali dostatok pohybu, .. ). Niektoré choroby (ako tuberkulóza a rakovina) tam boli úplne neznáme.

Čo je to kefír? Kefírom sa všeobecne myslí nápoj, ktorý je vyrobený kvasením pomocou kefírovej kultúry. Existujú dva druhy kefírovej kultúry. Jeden druh žije a rozmnožuje sa v mlieku, má mazľavú gélovitú konzistenciu bielej farby (vyzerá ako malé mäkké ružičky karfiolu) a kŕmi sa laktózou, zatiaľ čo „kryštáliky“ toho druhého, žijúceho v sladkej vode, sú pružné, priesvitné a krehké. Je to spoločenstvo rôznych druhov kvasiniek a baktérií. Typické zloženie klasického (teda toho mliečneho) kefíru: Lactobacilli Lb. acidophilus Lb. brevis Lb. casei Lb. casei subsp. rhamnosus Lb. casei subsp. pseudoplantarum Lb. paracasei subsp. paracasei Lb. cellobiosus Lb. delbrueckii subsp. bulgaricus Lb. delbrueckii subsp. lactis Lb. fructivorans Lb. helveticus subsp. lactis Lb. hilgardii Lb. kefir Lb. kefiranofaciens Lb. kefirgranum sp. nov Lb. parakefir sp. nov Lb. lactis Lb. plantarum Streptococci / lactococci Lactococci lactis subsp. lactis Lc. lactis var. diacetylactis Lc. lactis subsp. cremoris Streptococci salivarius subsp. thermophilus Strep. lactis Enterococcus durans Leuconostoc cremoris Leuca. mesenteroides Kvasinky Candida kefir C. pseudotropicalis C. rancens C. tenuis Kluyveromyces lactis Kluyveromyces marxianus var. marxianus K. bulgaricus K. fragilis / marxianus Saccharomyces subsp. Torulopsis holmia Saccharomyces lactis Sacc. carlsbergensis Sacc. unisporus Debaryomyces hansenii Zygosaccharomyces rouxii Acetobakterie Acetobacter acet A. rasens

Čo je na kefíre tak dobré, že by som ho mal (a) piť? Nápoj (či už ten mliečny alebo vodný) zamedzuje zhromažďovanie a hnitie potravy v črevách, odkysľuje organizmus (aj keď je chuťovo kyslý, vyvoláva zásaditú reakciu organizmu), produkuje enzýmy, ktoré pomáhajú uvoľniť vo vode nerozpustné látky, rozkladá ťažko stráviteľné látky (rozkladá napríklad laktózu v mlieku, a preto tí, pre koho je mlieko ťažko stráviteľné, nemávajú s mliečnym kefírom problémy). V tráviacom trakte sa dokáže vysporiadať s rôznymi nežiaducimi premnoženými kvasinkami, baktériami a vírusmi, stimuluje imunitný systém.

Čo všetko si môžem pomocou kefíru liečiť? Choroby nervov, vnútorné ochorenia, bronchiálne katary, všetky sklerózy, infarkt myokardu, ochorenie žlčníka, pečene, obličiek, infekčná žltačka, žalúdočné a črevné ochorenia, hnačka, zápcha, choroby krvi, vyrážky, ekzémy, candida (kvasinky). No a pretože kefír zlepšuje imunitu a vitalitu organizmu, tak sa s akoukoľvek chorobou lepšie vysporiadame a množstvu chorôb sa vyhneme. Navyše veľa chorôb súvisí so zlým trávením a zápchami.

Ako často piť kefír a v akom množstve? Najlepšie je piť kefír denne a to v takom množstve, aké je ti príjemné. Niekto pije kefír pred každým jedlom, niekto iný hrnček kefíru ráno a hrnček kefíru pred spaním. Ak ho piješ pred spaním, vypláchni si na záver pusu alebo vyčisti zuby, pretože niektoré baktérie v kefíre sa kamarátia s kazmi. Tiež je vhodné raz za čas na pár dní vysadiť. Ak s kefírom začínaš, radšej spočiatku pi menšie množstvo (trebárs niekoľko lyžičiek), aby si telo postupne zvyklo na niektoré pre neho neznáme baktérie a kvasinky. V opačnom prípade môžu nastať rôzne problémy typu hnačka, vyrážky, bolenie brucha, ktoré ale po krátkom čase mizne. Ďalším počiatočným problémom býva i proces detoxikácie organizmu, ktorý kefír v tvojom tráviacom trakte môže naštartovať a ak sa tvoje telo rozhodne zbaviť sa jedov trebárs cez kožu, potom ťa asi neminie nejaká škaredá vyrážka. Pokiaľ ale vydržíš konzumovať kefír aj naďalej, časom sa aj týchto problémov zbavíš – čím viac kefíru piješ, tým sa ich zbavíš rýchlejšie, aj keď búrlivejšie. Hlavne sa toho nezľakni a neprestávaj s kefírom úplne. Kefír sa však dá nielen piť (a jesť), môžeš s ním zvonka potierať rôzne vyrážky a ekzémy.

Ako si môžem kefír pripraviť (základný recept)? Na dva hrnčeky kefíru potrebuješ tieto suroviny: 1 – 2 polievkové lyžice kefírových chrchlíkov, 1/2 litra mlieka. Postup: Použi sklenenú nádobu (mala by byť dosť veľká, aby zostala časť nádoby prázdna) s uzáverom – nie kovovým, nemusí byť tesný (čím tesnejší, tým viac CO2 sa ti v kefíre vytvorí), ale je dobré niečím nádobu príkriť, aby do nej nepadali nečistoty a nepriťahovalo to hmyz. Nalej do nej mlieko, vlož tam chrchlíky a tak 12 až 24 hodín nechaj fermentovať pri izbovej teplote. Čím teplejšie počasie, tým rýchlejšia fermentácia. Mlieko neohrievaj, kľudne použi studené z chladničky, kefír sa nesmie vystavovať vysokým teplotám!
V priebehu zrenia občas pohárom zatoč, potras, aby sa ku kefírovým chrchlíkom dostalo nespracované mlieko – ak necháš pohár len tak stáť, môže sa ti výsledný nápoj rozdeliť na srvátku a zlepený kefír, ale to nevadí, pretože sa to dá späť rozmiešať. Ako spoznáš, že je kefír hotový? Keď pohárom pohýbeš tak, aby sa obsah rozlieval po stenách, zostane na stene pohára typický kefírový povlak, ktorý keď odteká, vytvára také akoby riečne korýtka. No a je to hustejšie ako mlieko.

Alebo uvidíš, ako je mlieko rozdelené na srvátku a zrazeniny. Alebo to môžeš ochutnať. Jednoducho to nechaj robiť tak dlho, ako dlho chceš. Časom si určite nájdeš svoj ideálny spôsob, pretože každý to máme radi trošku inak. OK, kefír je hotový – má správnu konzistenciu i vôňu – tak čo teraz? Vezmi svoj kefírové sitko  a preceď obsah do nejakej inej nádoby, z ktorej kefír buď hneď skonzumuj alebo ho strč do chladničky, kde ti vydrží prakticky neobmedzene dlho. Najlepšie sa ti kefír precedí, keď vopred nádobou zatrepeš, aby sa obsah pekne zhomogenizoval a chrchlíky neboli „zamurované“ v mliečnych zrazeninách. Precedené kefírové chrchlíky daj späť do vypláchnutého pohára a daj im čerstvé mlieko. Môžeš s nimi dať späť do pohára aj trošku hotového kefíru – urýchľuje to rast aj fermentáciu. Odporúča sa pri príprave nepoužívať kovové predmety (cedidlo, lyžice). Nevystavuj kefír vysokým teplotám a čistiacim prostriedkom (ak vymývaš pohár jarou, poriadne ich vypláchni a nechaj ich vychladnúť predtým, ako do nich dáš kefír).

Príprava kefíru II. – variant studená chladnička. Ak máš radšej hustejší kefír a nevadí ti, že to bude trvať dlhšie, môžeš kefír fermentovať v chladničke. Pomalšia fermentácia vytvára hustejší kefír, čo mnohým ľuďom viac vyhovuje. Znamená to dať do pohára rovnaké množstvo kefírových zŕn a mlieka ako pri normálnom spôsobe, ale potom to strčiť do chladničky. Trvá to asi tak týždeň, čo kefír dozreje. Tiež je možná kombinácia oboch metód – začať asi tak 12 hodín pri izbovej teplote, potom dať kefír do chladničky a dokončiť ho v chlade. Alebo naopak, začať v chladničke a skončiť pri izbovej teplote. Kefír je natoľko prispôsobivý, že zvládne rôzne spôsoby nakladania s ním. Navyše takýmito pokusmi môžeš nájsť variant, ktorá ti chuťovo najviac vyhovuje.

Skladovanie kefíru, sekundárna fermentácia. Kefír skladujeme najlepšie v sklenenej nádobe s uzáverom v chladničke, kde vydrží aj niekoľko mesiacov. Môžeš to robiť tak, že z nádoby vždy odleješ porciu kefíru pre svoju spotrebu a neskôr doplníš novo vyrobeným kefírom. Čím dlhšie necháš kefír v chladničke, tým kyslejší a zrelší bude. Pre tých, ktorí sú alergickí na mlieko kvôli laktóze sa odporúča upraviť kefír ešte ďalej sekundárnou fermentáciou. Tento proces zredukuje obsah laktózy a je preto vhodný aj pre tých, ktorí kontrolujú príjem cukrov a karbohydrátov. Metóda spočíva v tom, že zlejeme čerstvý kefír (po 12 až 24 hodinách prvotnej fermentácii) do sklenenej alebo plastovej fľaše nie do viac ako 3/4 objemu, uzavrieme priliehavým vrchnákom a necháme stáť pri izbovej teplote. Čas od času fľašu zatrasieme a uvoľnením viečka vypustíme CO2 z fľaše a zase zatvoríme. Takto môže kefír zostať až týždeň v chladnejšej klíme a 2 až 3 dni v teplejších podmienkach. Opäť môžeme z fľaše uberať kefír na konzumovanie a nahradzovať čerstvým, ale po týždni je potrebné fľašu vyprázdniť a vypláchnuť. Sekundárnou fermentáciou sa taktiež zvyšuje obsah vitamínov (hlavne kyselina listová) a kefír je potom kyslejší (čo nám niektorým viac chutí).

Mám hotový kefír, čo s ním všetko môžem robiť? Tak, kefír sa ti urobil a teraz by si ho rád konzumoval. Najjednoduchšie je samozrejme piť ho bez úprav. Alebo ešte lepšie je vychladiť si ho v chladničke.

Ďalšia možnosť je vyrobiť si to, čomu sa u nás hovorilo mliečny koktail a dnes sa to vo svete volá „smoothie“. To sa urobí tak, že sa zmieša kefír a nejaké dobré ovocie (banány, jahody, ..), pridať tam treba trochu medu, kokosu, škorice, vanilky, vaječný žĺtok (z čerstvého vajcia), obilné klíčky, rozomleté ľanové semienka, v lete pár kociek ľadu – najlepšie je použiť vlastnú fantáziu a zmiešať si to, čo máš rád a keď to nebude dobré, skúsiš niečo iné.

Ďalšia možnosť je taká raňajková. Keď si večer pripravíš misku müsli (zo samých dobrých a zdravých ingrediencií), zaleješ ju kefírom a necháš ju do rána stáť pri izbovej teplote (zakrytú tanierikom kvôli hmyzu), hneď ako vstaneš budeš mať pripravené vopred natrávené dobré raňajky. Alebo keď chceš mať raňajky chrumkavé, zalej si to kefírom až ráno, ale budeš to celé musieť tráviť sám. 🙂

Je aj veľa ďalších jedál, v ktorých môžeš kefír použiť. Prakticky do všetkých varených jedál, do ktorých je potrebné dať smotanu alebo mlieko, môžeš dať kefír (samozrejme to nebude také hladučké a sladučké ako zo smotany, ale chceš byť zdravý, tak si nevar podľa chuti, ale podľa rozumu).

Tiež môžeš tieto kefírové chrchlíky použiť na výrobu vodného kefíru, ale keď ich na to použiješ, už ich nebudeš môcť vrátiť späť do mlieka. Navyše postupne stratia schopnosť fermentovať a nebudú sa rozmnožovať. Ale keď máš veľa nadbytočných chrchlíkov, prečo to neskúsiť. (Upozornenie: Ak budeš experimentovať, nepouži všetkých kefírakov, čo máš, pretože sa môže stať, že ich tvoj experiment poškodí a prestanú sa rozmnožovať. Vždy si nejaké odlož stranou do mlieka v chladničke. Tiež sa môže stať, že sa nevydarí hneď prvá dávka – preto buď trpezlivý a skúšaj.) No a keď ti ani toto nebude stačiť, potom si môžeš urobiť vlastný syr! Nebudem sa tu dlho rozpisovať, ako sa to robí (dá sa to nájsť na internete), ale taký ten mäkký akoby tvaroh je veľmi jednoduchý – po dokončenej fermentácii (čím hustejší kefír, tým lepšie) sa kefír (bez chrchlíkov) naleje do hustého kusu tkaniny (najlepšie nejaká čistá prežehlená ľanová alebo konopná utierka alebo niečo na ten spôsob), zavesí sa nad nádobu, do ktorej sa nechá jeden deň odkvapkávať srvátka. Výsledok daj do misy, premiešaj, trochu posol (záleží na tom, aký syr robíš) a buď sa už takto dá použiť alebo sa ďalej spracováva na trebárs aj tvrdý syr.

Srvátka vysušená z kefíru sa dá použiť na fermentáciu zeleniny (kvasené kapusta), dlhodobejšie uchovanie niektorých potravín (rôzne nálevy) a na výrobu kvásku na pečenie chleba. Tiež je veľmi zdravá na pitie a dajú sa s ňou potierať rôzne vyrážky a kožné plesne a alebo zriediť a zalievať kvety.

A čo maškrtenie pre deti? Prečo im neurobiť kefírový nanuk? Rozmixuj kefír s ovocím, s kokosom, môžeš niečím prisladiť (med) a potom naplň do vhodných nádob v tvare nanukových tyčiniek a nechaj zmrznúť.

Všetečné otázky a inteligentné odpovede:

Aké mlieko môžem pre výrobu kefíru použiť? Môže byť akékoľvek živočíšne mlieko – kravské, kozie, konské, čerstvo nadojení, trvanlivé, odtučnené, sušené, koncentrované, smotana .. Samozrejme čím kvalitnejšie mlieko, tým lepší výsledok – takže bude asi lepšie čerstvé organické plnotučné mlieko ako nejaké sušienky a odtučnené vodnaté ble, musí to však byť nejaké mlieko organického pôvodu – v sójovom alebo ryžovom mlieku si zničíš chrchlíky a nebudú sa množiť. Ak potrebuješ urobiť sójový kefír, potom je tu možnosť urobiť si normálne kefír a bez chrchlíkov ho trochu naliať (naočkovať) do toho sójového mlieka a za deň by sa to malo tiež zraziť.

Kefíraci mi zožltli a smrdia po kvasniciach, čo mám robiť? Nič nie je stratené. Možno si ich nechal moc dlho bez čerstvého mlieka a nemali čo jesť, alebo sa stalo niečo iné, čo ich vyviedlo z rovnováhy a je možné, že pod kvasnicovým povlakom sú zdravé a funkčné chrchlíky. No a k nim sa teraz potrebuješ dostať. Puzdro kefírového zrná môže byť odstránené tak, že si dáš kefírakov do misky s vodou a každé zrno zvlášť opatrne premyješ v prstoch (čistých). Ak by sa tak neurobilo, kefíraci sa v puzdrách postupne „udusia“ a „vyhladujú“.

Čo mám robiť s prebytkami chrchlíkov, ktoré nechcem ani rozdať ani uchovávať? Tvojmu organizmu určite prospeje, keď prebytočných kefírakov zješ (to sa ti môže stať celkom bežne, že nejaký menší chrchlík pri precedení prehliadneš a vypiješ), alebo si ich môžeš rozmixovať do kefírového nápoja, radi ich konzumujú psy (a je to pre nich tiež veľmi zdravé, rovnako ako kefírový nápoj) alebo ich môžeš dať na kompost, ak máš záhradku.

Môj kefír je moc riedky, dá sa s tým niečo robiť? Pre obzvlášť hustý kefír môžeš vyskúšať pridať do mlieka navyše trochu sušeného mlieka alebo trochu smotany alebo skúsiť kondenzované mlieko, ale pozor na to, aby si si kefírakov nezničil. Alebo fermentuj v chladničke.

Mám málo chrchlíkov a chcem ich čo najrýchlejšie rozmnožiť. Ako na to? Keď chceš, aby kefíraci rýchlo rástli, umiestni ich tam, kde je čo najteplejšie – trebárs na chladničku, pretože chladnička vypúšťa do okolia teplý vzduch. Nedávaj ich ale na okno – nemajú radi slnečný svit. Samozrejme tiež nie na kúrenie, pretože hoci majú radi teplo, znášajú ho len do určitej miery a sú to živé organizmy, ktoré nechceme variť, ale povzbudiť k činnosti. Často nádobu s kefírákmi kontroluj – ak sú chrchlíky pokryté vrstvou hotového kefíru a zvyšok nádoby je normálne mlieko, potom sa snaž nejakým trepaním, miešaním, prelievaním z pohára do pohára z chrchlíkov tú vrstvu zmyť – potrebujú mať prístup k nespracovanému mlieku a keď sa navyše už vyrobený kefír rozptýli po mlieku, bude aj on mlieko spracovávať.

Ako náhle sa ti urobí kefír, hneď ho zlej a doplň nové mlieko bez toho, že budeš chrchlíky umývať. Však ich môžeš omyť tým mliekom. Pokojne trošku pôvodného kefíru nechaj. Sfermentovanie ani nemusí trvať celý deň, za teplejšieho počasia býva hotové trebárs už za pol dňa.

Chceš, aby kefíraci veľa jedli, preto často meň ich potravu za čerstvú.

Môžem piť hneď prvú dávku kefíru z nových kefírakov? Ak dostaneš kefírovou kultúru v mlieku, potom môžeš skonzumovať hneď tú prvú dávku, čo si urobíš (ak bude pekne voňať). Nemalo by s ňou byť nič zlého. Ak dostaneš kultúru v sušenom stave, potom niekoľko prvých dávok vyhoď (budú možno aj trochu nevábne cítiť) a až budú chrchlíky vyzerať pekne a kefír bude biely a voňavý, konzumuj ho.

Moje chrchlíky sú dosť veľké a nedelia sa, je to v poriadku? Áno, to je v poriadku – niektorý kefír tvorí viac menších kusov, iný dáva prednosť zotrvania v jednom veľkom „chrchole“. Ak však chceš ten veľký kefírak rozdeliť, nekrájaj ho nožom alebo iným nástrojom. Jednoducho ho vezmi do umytých rúk a roztiahni ho pomaly a opatrne tak, až sa „rozlúpne“ na dve časti.

Keď dávam chrchlíky do čerstvého mlieka, mám ich opláchnuť vo vode? Nie je to vôbec potrebné. Naopak, potom môžu rásť pomalšie, pretože môže byť poškodená rovnováha mikroflóry na povrchu chrchlíkov. Najprirodzenejšie pre ne je, keď zostanú v troške hotového kefíru – veď ony sa opláchnu v tom novom mlieku. Pri niekdajšom zaobchádzaní s kefírom na Kaukaze sa kefír do styku s vodou nedostával – zostával stále v kožených vakoch a zakaždým bola zliata len časť kefíru a doliaté čerstvým mliekom. Tým sa tiež urýchlila fermentácie. Jediné, čo sa odporúča čas od času urobiť (raz za niekoľko týždňov), je naordinovať kefíru pôst v čistej vode. Dáš jednoducho chrchlíky do pohára prevarenej alebo filtrovanej vody a necháš ich tam 12 až 24 hodín. Potom s nimi zase naložíš obvyklým spôsobom. Je to dobré pre ich čistenie a zdravie. Použitú vodu (ktorej sa hovorí kefiraride) nevypúšťaj, dá sa použiť na kozmetické účely – naliať do kúpeľa, na oplachovanie tváre, na rôzne kožné problémy – alebo ju treba vyliať na kompost.

Niektoré chrchlíky plávajú na hladine mlieka, iné sú na dne. Je niečo zlé? Nie, to je normálne. Niektorí kefíraci sú lepší plavci, iní sú skôr potápači. Nie je s nimi nič zlého.

Mám alergiu na mlieko a zle ho trávim. Môžem piť kefír? Ak máš alergiu na laktózu, potom sa nemáš čoho báť. Kefír sa laktózou kŕmi a preto vo výslednom nápojmi je laktózy len minimálne. Čím dlhšie fermentuješ, tým menej je laktózy v nápoji. Na čo najväčšie zníženie obsahu laktózy je vhodná sekundárna fermentácia. Všeobecne je mlieko v kefíru natoľko „predtrávené“, že by nemalo spôsobiť tráviace ťažkosti (okrem problémov v „detoxifikačnom období“).

Čo robiť v prípade, že si chcem od kefíru odpočinúť alebo mám prebytky?

Krátkodobo chladnička.

Krátkodobo môžeš kefírakov umiestniť v mlieku do chladničky (obvyklý pomer kefírákov a mlieka) – ich aktivita sa tým výrazne spomalí a stačí ich raz za týždeň zliať (to, čo zleješ, samozrejme vypi) a dať im čerstvé mlieko. Ak kefírakov opúšťaš na dlhšiu dobu a nemáš pre nich ochotného „strážcu“, čo by im menil každý týždeň mlieko, potom ich daj do väčšieho množstva mlieka – za každý ďalší týždeň daj tretinu až polovicu základnej dávky mlieka navyše. Táto metóda sa príliš neodporúča na dobu dlhšiu ako jeden mesiac a pomer chrchlíkov a mlieka by nemal byť väčší než 1:60.

Dlhodobo sušenie.

Dlhodobý variant je kefírakov usušiť. Najskôr ich opláchni prevarenou a vychladenou vodou. Potom ich opatrne osuš v (prežehlenom a vychladenom) bielom uteráku. Najlepšie uschnú buď v (prežehlenom) bielom papierovom vrecúšku alebo medzi dvoma vrstvami vypraného (a prežehleného) plátna na dobre vetranom mieste – v závislosti na veľkosti schnú tri až päť dní. Scvrknuté a zožltnuté chrchlíky daj do nádoby s tesným uzáverom na chladné miesto (trebárs aj do chladničky, ale nie do mrazničky!). Môžeš ich aj posypať sušeným mliekom. Vydržia až jeden a pol roka. Usušené chrchlíky môžeš pokojne aj zjesť alebo dať svojim zvieracím miláčikom. Ak chceš vysušených kefíraov zase oživiť, daj ich do pohára s mliekom. Každý deň mlieko vymeň a ak mlieko nemá čiste nakyslú arómu, nepi to. Obnovenie normálnej činnosti kefíru môže trvať od štyroch dní do viac ako týždňa.

Dlhodobá chladnička.

Trošku menej dlhodobý variant je zmrazenie kefirákov (na maximálne dva mesiace). Umyješ chrchlíky v prevarenej (a vychladenej) vode, osušíš v uteráku (ako v predchádzajúcom variante) a umiestniš do nádoby alebo do vrecka posypané sušeným mliekom tak, aby boli kompletne pokryté a strčíš do mrazničky. Keby zostali zmrazené dlhšie ako dva mesiace, poškodí sa kvasnicový komponent chrchlíkov.

Na znovuoživenie chrchlíkov ich na pár minút daj rozmraziť do pohára so studenou vodou. Potom ich dej do sitka a opláchni z nich zvyšky sušeného mlieka. Daj ich do mlieka v pomere 1:3 (t.j. jedna lyžica chrchlíkov na pol hrnčeka mlieka). Každých 24 hodín mlieko vymieňaj. Zakaždým pridaj trochu mlieka a až bude mlieko po fermentácii cítiť čisto a kyslo, mali by byť chrchlíky zase vo forme.

Kefír = vhodný darček pre každého.

No a samozrejme môžeš časť svojich kryštálikov darovať zase niekomu ďalšiemu. Kefirákov môžeš poslať aj poštou a prežijú to bez problémov. O tom, ako ich poslať (ako pripraviť a ako zabaliť), sa dajú nájsť informácie na internete. A ak je niekto v tvojej rodine, kto ešte kefír nevyrába, máš pre neho pekný darček k Vianociam.

Kde môžem nájsť ďalšie informácie?

Väčšina ľudí, čo si robia kefír, poznajú stránky Austrálčana Dominika. Nájdeš tam spustu užitočných informácii nielen o samotnej výrobe kefíru, ale aj o syroch, kvasenej zelenine, pečení atď.

Kefírové zrná (zadarmo) v internetovom obchode
Facebookmail
Facebookmail

O autorovi / 

admin

68 komentárov

 1. Katarina 2. januára 2019 at 21:36 -  Odpovedať

  Dobry den,chcem sa opytat ci mozu kefir pit ludia s cukrovkou,ktori si pichaju inzulin.dakujem

  • admin 3. januára 2019 at 21:43 -  Odpovedať

   Pre diabetikov sú mlieko a mliečne výrobky vhodné potraviny. Kefír je vyrobený z mlieka, je čiastočne ochudobnený o laktózu, táto je potravou pre kefírovú hubu.

 2. stefan 10. decembra 2018 at 19:42 -  Odpovedať

  Kto by nemal pit kefir??
  Ludia s candidou? Ludia s rozmnozenymy streptococmy,enterococmy?

  • Peter25 2. januára 2019 at 21:50 -  Odpovedať

   Nemáš pocit, že práve oni by ho piť mali?

 3. anabela 30. mája 2018 at 13:38 -  Odpovedať

  Doniesla som si z obchodu tibetskú hubu a tam mi povedali, že to nejde do mlieka, ale do cukrovej vody. Na internete som sa dočítala niečo inšie. Alebo je to iná huba? ( kaukazská? Čo ide do vody?ale takú som nenašla ) Uvítam radu, čo to vlastne mám, aby som niečo nepokazila.

  • admin 30. mája 2018 at 14:52 -  Odpovedať

   Najlepšiu informáciu by ste asi dostala tam, kde vám predali hubu. Tento článok a diskusia je k téme Tibetská kefírová huba. Skúste si pozrieť ešte náš článok TIBI huba / TIBI kryštáliky https://www.mojezdravie.sk/tibi-huba/ Podľa popisu a fotky tú svoju možno identifikujete ako TIBI hubu, ktorá potrebuje cukrovo ovocný nálev.

 4. Lenka 21. mája 2018 at 13:48 -  Odpovedať

  Môžem zalievať tibetskú hubu prevareným mliekom?

  • admin 29. mája 2018 at 7:34 -  Odpovedať

   Áno, môžete. Je jedno, či použijete mlieko čerstvé, pasterizované alebo prevarené.

 5. Eni 21. januára 2018 at 22:00 -  Odpovedať

  Moja známa má 2 deti,ktoré trpia ťažkým ekzémom. Mohol by im pomôcť nejakým spôsobom nápoj z tibetskej huby? Napíšte mi prosím, ako by mala nápoj používať. Ďakujem.

  • mojezdravie 6. februára 2018 at 20:03 -  Odpovedať

   Kefírový nápoj z tibetskej huby je rovnako vhodný tak pre dospelých ako aj pre deti. V prípade ekzému je však potrebné vylúčiť možnú alergiu na mlieko a mliečne produkty. Pokiaľ je znášanlivosť mlieka u detí vašej známej v poriadku, je kefír pre ne určite vhodný. Priaznivo ovplyvní črevnú mikroflóru a posilní imunitný systém. Užívať ho môžu podľa chuti, stačí aj 2 dl denne.

 6. Ján 14. januára 2018 at 9:18 -  Odpovedať

  Dobrý deň, v článku uvádzate, že kefír odkysľuje organizmus ale ja po jeho konzumácii mám dosť kyslý pocit v žalúdku a takisto mi dosť dráždi pažerák je potom asi lepšie kefír kombinovať s nejakým ovocím alebo je lepšie ho piť skôr a nenechať ho tak dlho fermentovať aby nebol taký kyslý?a ešte jedna otázka, nemá kefír vplyv na tvorbu obličkových kameňov, isté štúdie poukazujú na to, že častá konzumácia kefíru môže spôsobiť tvorbu aj zásaditých obličkových kameňov. Ďakujem

  • admin 17. januára 2018 at 9:20 -  Odpovedať

   Kefír má mať lahodnú, jemnú chuť. V podstate jeho kysnutie vyzerá rovnako ako kedysi kyslé mlieko. Aj to bolo najlepšie, keď sa nenechalo prekysnúť. Po väčšom prekysnutí bolo priam nepiteľné. Rovnako aj kefír. Kefír je najchutnejší, keď sa ešte nestihne dole oddeliť priesvitná zložka. Je spenený, jemný, príjemnej chuti.
   Kefír je práve naopak často odporúčaný pri obličkových kameňoch. Ak však máte s kameňmi problém, kľudne sa poraďte so svojim lekárom.

 7. Lenka 5. decembra 2017 at 17:30 -  Odpovedať

  Dobry den, citala som ze tehotne zeny by nemali nepasterizovane mlieko, je naozaj tato huba vhodna aj pre tehotne?

  • mojezdravie 9. decembra 2017 at 11:09 -  Odpovedať

   Kefírová huba žije z laktózy. Je úplne jedno, či na jej zaliatie použijete pasterizované mlieko zo supermarketu alebo nepasterizované od súkromného chovateľa. 99.9% ľudí kefírovú hubu zalieva mliekom pasterizovaným.

 8. Žaneta 21. novembra 2017 at 22:42 -  Odpovedať

  Dobrý deň, chcem sa spýtať, mám zvýšenú funkciu štítnej žľazy, či je pre mňa vhodné piť kefír z Tibetskej huby.Ďakujem

  • mojezdravie 22. novembra 2017 at 21:57 -  Odpovedať

   Odpoveď bude podobná ako v predošlom príspevku. ide o jeden z klasických kyslomliečných produktov (akurát na rozdiel od väčšiny predávaných je skutočne živý). Nevidím dôvod, prečo by ste nemohli kefír konzumovať.

 9. Lucia 7. novembra 2017 at 8:33 -  Odpovedať

  Dobrý deň. Môžu to piť aj dojčiace ženy? Naše dieťa máva občas koliku. Ďakujem

  • mojezdravie 8. novembra 2017 at 14:07 -  Odpovedať

   Kefír je klasický kyslomliečny produkt ako napr. nepasterizované kyslé mlieko, zakysanka, jogurt, … Nie je dôvod, prečo by ste ho nemohli piť. Ak naň váš tráviaci trakt nie je zvyknutý, treba začať opatrnejšie z menším množstvom. Tak si otestujete aj svoje dieťatko.

 10. Juraj 10. októbra 2016 at 13:15 -  Odpovedať

  Dobry den,
  chcel by som si zacat robit kefir z kozieho mlieka. Vyssie pisete, ze to je mozne. Predpokladam ale, ze nebudem mat neustale k dispozicii kozie mlieko. Mozem to striedat z kravskym? Nebude to tej hube vadit? Odporucate kozie mlieko predtym pasterizovat?
  dakujem

  • mojezdravie 12. októbra 2016 at 9:03 -  Odpovedať

   Striedať kozie mlieko s kravským môžte a je to vhodné. Pasterizovať kozie mlieko nie je potrebné.

 11. Erika 6. júla 2016 at 13:03 -  Odpovedať

  Poprosím Vás dostala som hubu a chcela by som ju použivat na pitie aj pečenie bezkváskového bezlepkového chleba nemôžem vôbec mlieko .Dá sa to robit aj z vody a ako na ten kvások.

  Ďakujem.

  • mojezdravie 6. júla 2016 at 13:55 -  Odpovedať

   Tibetská kefírová huba potrebuje k svojej existencii mliečny cukor. Vo vode (ani sladenej) neprežije.
   Vodný kefír je možné robiť s kryštálikmi TIBI huby. To je už ale trošku iný nápoj.

 12. karol 18. apríla 2016 at 8:52 -  Odpovedať

  zdravím, chcem sa opýtať či sa môže naraz piť aj kefír aj vodný kefír ?

  • admin 18. apríla 2016 at 18:51 -  Odpovedať

   V priebehu dňa je úplne v pohode striedavo piť mliečny a vodný kefír. Aj my to tak praktizujeme.
   Pokiaľ by to ale niekto myslel úplne doslovne a chcel vypiť naraz mliečny s vodným, nuž neviem. 🙂 Predpokladám, že by z toho bola jarná očista. 🙂

 13. Pietra 29. januára 2016 at 11:03 -  Odpovedať

  dobrý deň môžu hubu piť aj tehotné? mam ju dlhšie a pijem ju s prestavkami. Je to jedina vec po ktorej nemam kyselinu a nieje mi až tak zle…

  • mojezdravie 29. januára 2016 at 17:58 -  Odpovedať

   Určite áno, domáci kefír vyrobený pomocou našej Tibetskej kefírovej huby prospieva vášmu zdraviu.

 14. beata salonova 23. septembra 2015 at 11:03 -  Odpovedať

  Mam cukrovku a vredy na dvanastorniku ktore sa mi pravidelne vracaju da sa to liecit tybeckou hubou a kde ju dostanem

  • mojezdravie 1. októbra 2015 at 21:13 -  Odpovedať

   Konzumácia kefíru vyrobeného tibetskou kefírovou hubou pôsobí priaznivo na tráviaci trakt, kde sa dokáže vysporiadať s rôznymi nežiaducimi patogénmi, stimuluje imunitný systém a celkovo zlepšuje vitalitu organizmu. Pomáha tak vyhnúť sa mnohým ochoreniam, či lepšie sa vysporiadať s akýmikoľvek zdravotnými ťažkosťami.
   Pokiaľ ide o vredy na dvanástorníku môže významne prispieť k ich vyliečeniu.
   V prípade diabetes, nie je to liek, ktorým by bolo možné nahradiť klasickú liečbu inzulínom.
   Podrobnosti o získaní tibetskej kefírovej huby nájdete TU.

 15. Stano 23. augusta 2015 at 18:16 -  Odpovedať

  Dostal som kefírové zrno a už vyše dvoch mesiacov si pripravujem kefír. Mám však podozrenie, že nesprávne – neregistrujem „chrchlíky“ v zložení, ako sa popisuje v článkoch – niečo priesvitné na spôsob karfiolu, čo sa dá scediť.
  Vyrábam teda iba obyčajné kyslé mlieko?
  Z „hmoty“, ktorú nájdem vo fľaši, odoberiem za dve lyžice a preložím do čistej fľaše a zalejem plnotučným mliekom, na druhý deň nájdem opäť plnú fľašu tuhej hmoty. Kyslého mlieka, či kefíru?
  Poraďte.

  • Katka 25. augusta 2015 at 9:00 -  Odpovedať

   Stano, nemas to nahodou kombuchu? Ta vyzera priesvitne a karfiolovo a je urcena na kvasenie v caji. Mliecne „chrchliky“ maju mliecnu farbu a vyzeraju ako drzky ( teda skoro). Potom su este krystaliky do vody, su to take zrnka a su tiez priesvitne.

  • mojezdravie 25. augusta 2015 at 10:04 -  Odpovedať

   Presný postup výroby domáceho kefíru nájdete v článku vyššie.
   Vzhľad kefírových zŕn môžete vidieť hore na obrázku k článku venovanom tibetskej kefírovej hube. Pre predstavu veľkosti, tanierik s kefírovými zrnami na fotografii má priemer 14 cm.
   Pri výrobe kefíru zalievame čerstvým mliekom len precedené chrchlíky, nie mliečnu hmotu. Po precedení získate čistý kefír, ktorý pijete bez kefírových zŕn. Tie opakovane zalievate čerstvým mliekom.

 16. Matej 19. augusta 2015 at 6:23 -  Odpovedať

  Kefír si touto hubou doma pripravujeme už niekoľko mesiacov. Pijeme ho denne, avšak zistili sme, že chutí aj nášmu synovi, ktorý má 9 mesiacov a preto sa chcem spýtať, či je pre ňeho vhodný a či mu nemôže nejako uškodiť keď je ešte taký malý. Pripravujeme ho z mlieka z au, teda čerstvého tepelne neupraveného. Môže ho piť keď mu chutí?

  Ďakujem za odpoveď.

  Ešte mám odporúčanie pre tých ktorý to neskúsili: Bola mi zistená borelióza z kliešťa a dostal som silné antibiotiká, ktoré som pil jeden mesiac v kuse. Neužíval som pri nich žiadne iné probiotiká okrem tohoto kefíru a nemal som žiadne žalúdočné ani tráviace problémy. Preto ho odporúčam aj v takýchto prípadoch.

  • mojezdravie 24. augusta 2015 at 13:47 -  Odpovedať

   Pokiaľ ste u svojho 9 mesačného syna začali so zavádzaním kravského mlieka v jeho jedálničku, potom domáci kefír je tou najvhodnejšou formou a môžem ho len odporučiť. Domáci kefír je oveľa ľahšie stráviteľný ako sladké mlieko a navyše pozitívne ovplyvňuje črevnú mikroflóru a budovanie zdravého imunitného systému vášho syna.

 17. viola 6. augusta 2015 at 7:31 -  Odpovedať

  mám chronickú pankreatitídu,držím prísnu dietu,napriek tomu mám problémy ,bolesti žaludka,brucha,nízkotučné mliečne vyrobky aj polotučné mlieko nie samotné ,ešte možem.pomohol by mi kefír z tibetskej huby ? za odpove´d ďakujem, s pozdravom ešte otázka, je to nebezpečné pre organizmus keď sa ten kefír potom vynechá a človek ho nepije?

  • mojezdravie 7. augusta 2015 at 11:16 -  Odpovedať

   Domáci kefír vyrobený pomocou tibetskej kefírovej huby je oveľa ľahšie stráviteľný ako sladké mlieko a akékoľvek iné aj zakysané trvanlivé mliečne produkty. Pokiaľ vám diéta odporúčaná lekárom dovoľuje mliečne výrobky je pre vás domáci kefír tou najvhodnejšou alternatívou.

 18. Ján 28. júla 2015 at 17:04 -  Odpovedať

  Chcem sa opýtať či možem kefirovu hubu mám diagnostikovanu bulbitidu

  • mojezdravie 28. júla 2015 at 19:12 -  Odpovedať

   Žiaľ, nepoznám vašu celkovú anamnézu, akútnosť vášho momentálneho stavu. Pokiaľ vám lekár neodporučil diétu s vylúčením mlieka a mliečnych produktov, tak je pre vás kefír vyrobený pomocou tibetskej kefírovej huby vhodný.

 19. Janka R. 13. júla 2015 at 7:14 -  Odpovedať

  Dobrý deň. Kupujem pravidelne váš Acidophilus. Znamená to, že ak budem piť kefír, už Acidophilus nebudem potrebovať?

  • mojezdravie 13. júla 2015 at 8:33 -  Odpovedať

   Mliečny kefír je kyslomliečny produkt a zabezpečí vám prirodzený pravidelný denný prísun probiotických baktérii. V prípade zdravotných problémov alebo pri liečbe antibiotikami sú potrebné veľké dávky baktérii a je potrebné použiť Acidophilus. Acidophilus obsahu v jednej tablete viac probiotických baktérii ako desiatky kíl bežne predávaného jogurtu.

 20. celestin 26. apríla 2015 at 18:37 -  Odpovedať

  Je to dobrá vec, mal som to viackrát ale počas dovolenky sa mi nemal kto o to starať a vzalo mi to skazu a teraz ju nemôžem zohnať.

  • mojezdravie 27. apríla 2015 at 11:27 -  Odpovedať

   Tibetskú kefírovú hubu môžte dostať zdarma v našom internetovom obchode k objednávke v hodnote minimálne 10 euro. Podrobné podmienky nájdete TU.

1 2

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Meniny na týždeň:

Dnes je: , čas:  

26.05.2024 ... má meniny Dušan
27.05.2024 ... má meniny Iveta
28.05.2024 ... má meniny Viliam
29.05.2024 ... má meniny Vilma
30.05.2024 ... má meniny Ferdinand
31.05.2024 ... má meniny Petronela, Petrana
01.06.2024 ... má meniny Žaneta

sledujte nás:

Facebookmail

zdieľanie:

Facebookmail

Posledné komentáre:

Reklama: