Káva je jednou z poživatín, ktorým je venovaná maximálna pozornosť. Je to dané jej obľúbenosťou. Výsledky rôznych výskumov týkajúce sa vplyvu kávy na ľudský organizmus sú často protichodné. Niektoré z nich kávu striktne zakazujú. Ak neuvažujeme tehotenstvo, množstvo publikácií naopak hovorí v prospech pitia kávy v obmedzenom množstve.
Káva a tehotenstvo veľmi nejdú dohromady.
Ako je to v tehotenstve? Ak budete „veľmi chcieť“ ulahodiť svojmu mlsnému jazýčku, určite ľahko nájdete rôzne odporúčania a zaručene vhodné druhy káv pre budúce alebo čerstvé mamičky. A 33 dôvodov, prečo v tehotenstve kávu piť. Aká je ale pravda?
Tehotná žena by kávu piť nemala.
Káva obsahuje kofeín. Zdá sa, že kofeín je najviac užívanou psychoaktívnou drogou na svete. Netreba však zabúdať, že zdrojom kofeínu je aj čaj, energetické nápoje, čokoláda, niektoré nealkoholické nápoje alebo dokonca zmrzlina. Množstvo kofeínu v káve závisí od druhu kávy a jej prípravy. Robusta obsahuje 2 až 3x viac kofeínu ako arabika, na Slovensku stále obľúbená zalievaná káva viac ako espresso.
Kofeín je stimulant. Už pri vypití malého množstva kávy nastáva zmena tlaku a tepu u tehotnej mamičky a tiež jej vyvíjajúceho sa plodu. Nie je pritom dôležité, že pri tomto množstve kávy mamička jej účinky subjektívne nijako nepociťuje.
Schopnosť organizmu budúcej mamičky odbúrať kofeín sa postupujúcim tehotenstvom niekoľkonásobne znižuje, čo v priamej úmere ovplyvňuje hladinu kofeínu v krvi. Kofeín znižuje prietok krvi placentou a tým znižuje prívod živín a kyslíka plodu. Kofeín placentou prechádza a plod ho nedokáže efektívne spracovať. Kofeín sa prenáša materským mliekom. Môže ovplyvniť u dieťaťa zmeny rytmu spánku a vo vyššom štádiu tehotenstva normálny pohyb .
Pitie kávy spomaľuje vstrebávanie železa a zvyšuje vyplavovanie vápnika močom, čo veľmi často u budúcich mamičiek a ich plodu spôsobuje deficit spomínaných prvkov.
Vyzerá, že existuje súvislosť medzi niekoľkými šálkami kávy denne a syndrómom náhleho úmrtia novorodencov. Pri spotrebe viac ako 200mg kofeínu denne podľa niektorých štúdii robených na zvieratách sa riziko potratu zvyšuje na dvojnásobok, zvyšuje sa riziko vrodených chorôb, rázštepu, nižšej pôrodnej hmotnosti. Iná štúdia hovorí o zvýšenom riziku pri vyššej spotrebe, 200-350 mg denne. Vzhľadom na nejednoznačnosť výsledkov sa odporúča v tehotenstve neprekročiť dávku 200 mg denne. Veľmi závisí od druhu a spôsobu robenia kávy, espresso, cappuccino alebo 125 ml instantnej kávy obsahuje cca 35 až 110 mg kofeínu. Pri kvalitnej káve súčasne obsahujúcej robustu to môže byť aj nad 110 mg. V 125 ml filtrovanej kávy je obsah kofeínu ešte o cca 30% vyšší.
Na záver treba pripomenúť, že existujú štúdie, ktoré niektoré z vyššie uvedených záverov nepotvrdzujú. Záleží teda len na vás, koľko kávy denne vypijete a či vôbec nejakú.
Pridaj komentár Cancel
Meniny na týždeň:
Dnes je: , čas:
11.10.2024 ... má meniny Valentína
12.10.2024 ... má meniny Maximilián
13.10.2024 ... má meniny Koloman
14.10.2024 ... má meniny Boris
15.10.2024 ... má meniny Terézia
16.10.2024 ... má meniny Vladimíra
Akcie:
Posledné komentáre:
-
zoltán Doplnky výživy zdravým spoločnost!!!!!!!!!!!všetko som tu našiel,čo ja potrebujem a moja rodina!!!!onedlho si objednám z vašich prípravkov!!!!!!zatial dovi-s pozdravom zoltán -
Danka TIBI huba / TIBI kryštáliky Dobrý deň, je možné piť hubu aj pri alergii na mlieko? Ďakujem
1 komentár
Na rozdiel od niektorých iných zdrojov je toto napísané veľmi rozumne a je dobre, že sa k tomuto účelu začína predávať špecializovaná káva v lekárni.