zdravie

Bojová látka – enzýmy!

0 156
Pavel Štěpka

Biele krvinky

Biele krvinky v tele hrajú rolu tzv. „požieračov buniek„. Môžu požierať antigény teda cudzie substancie. Ak imunitný systém zistí v tele cudziu časticu, označí ju a pošle na ňu požierača bunky. Požierače buniek putujú po tele krvným riečiskom. Akonáhle plávajú okolo porušeného miesta a zavetria vábiacu látku (vábenie prebieha tzv. chemotaxiou), ktorá sa uvoľňuje z poškodeného alebo postihnutého tkaniva, stanú sa okamžite aktívne. Zachytia sa na stene cievy, aby neboli odplavené. Potom sa pretlačia cez stenu krvnej cievy a začnú požierať zárodky choroby alebo zvyšky zničeného tkaniva.

Zabíjačské bunky makrofágy

Je to jeden z druhov bielych krviniek. ešte agresívnejšie než požierač bunky. Zabíjačské bunky sa nevydávajú na bojové pole naproti smetiu alebo zvyškom buniek. Ich cieľom celé, ešte žijúce bunky, ktoré sa im nezdajú celkom spoľahlivé. Jedná sa napr. o bunky napadnuté vírusmi (pretože produkujú veľa ďalších vírusov a vypúšťajú ich do tela). Zabíjačské bunky rozoznajú a zničia nádorové bunky. Makrofágy majú schopnosť zničiť každý nádor. Nezodpovedanou otázkou zostáva, prečo to niekedy robia samy od seba a niekedy nie.

Komplementný systém

Komplementný systém je súčasťou imunitného systému. Zahŕňa skupinu enzýmov, ktoré tak agresívne, že môžu ľahko a rýchlo prederaviť bunkovú stenu. Bunky, ktoré sú napadnuté enzýmami, vyzerajú ako sito na polievku: celý povrch majú prederavený a takmer vzápätí vytečú.

Zadržať a zožrať

Keď sa požierač buniek priblíži k nepriateľovi, svojimi lepkavými výbežkami ho ovinie a vtiahne dovnútra. Tráviace enzýmy sa postarajú, aby pohltený nepriateľ nezostal ležať vnútri požierača bunky ako kameň v žalúdku. Enzýmy sa zosypú na požitie častice a zakrátko ich rozložia na malinké čiastočky.

Zápal telo vedie boj

Zápal vzniká v prípade, že sa pôvodca choroby stihne usadiť v tkanive alebo orgáne skôr, než je zlikvidovaný požieracími bunkami a začne sa tu rozmnožovať. Tu prichádzajú na scénu tzv. mastocyty, príbuzný imunitných buniek. Nachádzajú sa vo všetkých tkanivách a sú mimoriadne citlivé na poruchy spôsobené pôvodcami chorôb. Mastocyty začnú produkovať signálne látky, ktoré pôsobia príťažlivou silou na požierače buniek. Zárodky choroby sa mohli v danom mieste usídliť, pretože sérové faktory komplementného systému a požierače buniek boli v danom mieste preťažené. Treba v danom mieste posilniť obranu tela. Požierače a zabíjačské bunky sa začnú sťahovať k postihnutému miestu a začína veľký boj zápal. Aby mohli imunitné bunky bojujúce v postihnutom mieste pracovať čo najefektívnejšie, potrebujú dostatok živín a kyslíka. Treba viac krvi. Telo reaguje rozšírením krvných ciev. Miesto, kde sa odohráva boj, sčervenie. Čerstvá krv prichádza do postihnutého miesta zvnútra tela. Postihnuté miesto je preto výrazne teplejšie než nezasiahnuté okolie. Mnoho pôvodcov chorôb takú teplotu nevydrží a zahynie.

Zápal lieči

Princíp vzniku zápalu jasne dokazuje, že sa jedná o pozitívny jav. Silný zápal je pre väčšinu pôvodcov chorôb smrteľný. Nie je teda žiaduce zápal tlmiť, ako sa často deje syntetickými liekmi. Napr. antibiotika je potrebné nasadiť len v osobitne ťažkých prípadoch keď je teplota nebezpečne vysoká, trvá príliš dlho a (alebo) ak imunitný systém oslabujú ešte ďalšie choroby.

Enzýmy dopujú makrofágy

Hlavnou zbraňou požieračov a zabijákov buniek aj komplementného systému sú enzýmy. Tie doslova rozožerú a rozpustia všetky nežiaduce častice, ktoré preniknú do tela. K najvyššiemu výkonu podnecujú enzýmy predovšetkým makrofágy. Výskumy ukázali, že prítomnosť enzýmov môže zvýšiť chuť požieračov buniek požierať sedem desaťkrát!

Enzýmy pri chronickom zápale

Pre ľudí, ktorí trpia chronickým zápalovým ochorením môže byť účinnou pomocou pri liečbe práve použitie enzýmov. Enzýmy zvýšia aktivitu imunitných buniek a tie sa vrhnú s novou silou na pôvodcu choroby. Pri použití enzýmov môže dôjsť k prechodnému zväčšeniu príznakov zápalu (ako sme si vysvetlili, je to jav žiadúci) a rýchlemu vyliečeniu. Mnoho ľudí mi tento efekt popisovalo pri použití enzymatického prípravku Superbromelain + Papain. Mnoho skrytých, vleklých zápalov sa vylieči a telo si po mesiacoch alebo i rokoch oddýchne a naberie novú silu.

Facebookmail
Facebookmail

O autorovi / 

admin

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Meniny na týždeň:

Dnes je: , čas:  

29.04.2024 ... má meniny Lea
30.04.2024 ... má meniny Anastázia
01.05.2024 ... je Sviatok práce
02.05.2024 ... má meniny Žigmunt
03.05.2024 ... má meniny Galina, Timea
04.05.2024 ... má meniny Florián
05.05.2024 ... má meniny Lesana, Lesia

sledujte nás:

Facebookmail

zdieľanie:

Facebookmail

Posledné komentáre:

  • Dominika Poradňa
    Dobrý deň, mám 35 rokov a som tehotná, chcem sa spýtať či možem brať Multivitamíny s vitamínmi a enzínmi. Ďakujem…

Reklama: