zdravie

Osteoporóza

0 104
Dr. Vladimír Baran, PhD
vedecký pracovník Slovenskej akadémie vied

 

Osteoporóza, alebo „rednutie kostí“ je ochorenie, kedy sa pevné kosti stávajú postupne slabými a preto sa stávajú náchylnejšie k zlomeninám. Keď sa zanedbá prevencia, môže toto sa toto ochorenie naplno prejaviť aj bez varovných príznakov. Najčastejšie dôjde k zlomenine v krčku stehennej kosti, stavcoch chrbtice alebo v zápästí. To má za následok dlhodobejšiu  imobilizáciu, kedy druhotne dochádza ku komplikáciám spôsobených krvnými zrazeninami alebo pneumóniou. Ženy sú na toto ochorenie náchylnejšie, pretože u nich dochádza k razantným hormonálnym zmenám po menopauze, kedy klesá hladina estrogénov, čím je strata kostnej hmoty urýchlená.

 

V skorých štádiách ochorenia je strata kostnej hmoty úplne nebolestivá aj keď sa môžu objaviť (často podceňované) bolesti chrbta. Preto prvý vážny problém nastáva, keď dôjde k zlomenine z príčin „zanedbanej“ osteoporózy. Priamou príčinou zlomenín krčka stehennej sú „nevinne vyzerajúce“ pády. K zlomeninám chrbtových stavcov však môže dôjsť bez akéhokoľvek pádu, pretože stavce chrbtice postihnuté osteoporózou prerednú do takej miery, že sa začnú stláčať a deformovať. Tieto kompresívne zlomeniny stavcov prichádzajú celkom nečakane aj pri najväčšej opatrnosti a sú veľmi bolestivé. Imobilita pacienta je oveľa komplikovanejšia a nepríjemnejšia, pretože sa jedná práve o chrbticu.

 

Doteraz nebol odhalený jediný a tým aj priamy faktor vyvolávajúci osteoporózu. Preto boli vytypované viaceré rizikové faktory, ktoré ovplyvňuje riziko vzniku a rozvoja ochorenia.

 

Najčastejšie rizikové faktory sú :  

– ženské pohlavie

– nedostatok vápnika v strave

– nedostatok aktívneho pobytu vyšší vek hlavne u žien po menopauze

– nedostatok vitamínu D – poruchy hormonálnej činnosti

– poruchy menštruácie

– znížená hladiny testosterónu u mužov

– odstránenie vaječníkov

– fajčenie

– nadmerné pitie čiernej kávy a alkoholu

– dlhodobé užívanie niektorých liekov

– kortikoidy, antiepileptiká, hormóny štítnej žľazy

Upozornenie – je veľmi dôležité, aby ste užívanie liekov (najmä syntetických) prebrali s Vašim lekárom !

 

Osteoporóza je typickým ochorením, ktorému je treba predchádzať, pretože je to ochorenie, ktorého priebeh sa nedá úplne zvrátiť, keď sa už prejaví naplno.

 

Základnom liečby osteoporózy je doplňovanie vápnika (okolo 1500 mg denne) v súčinnosti s vitamínom D. Doporučuje sa pohyb primeraný veku a kondícii. Pritom sa aplikuje aj hormonálna substitučná liečba, ktorá sa používa aj pri prevencia pri zvlášť rizikových prípadoch. Klinicky však bolo preukázané, že hormonálna substitučná liečba znižuje úbytok kostnej hmoty tým, že čiastočne zvyšuje kostnú denzitu, čím znižuje riziko zlomenín krčka stehennej kosti alebo stavcov u žien po menopauze. Hormonálna liečba je však „dvojsečná“ zbraň, pretože podávané samotné estrogény môžu hlavne u starších žien zvýšiť riziko vzniku rakoviny maternice, čo sa dá čiastočne utlmiť hormónom progestínom. Vo fáze výskumu sú nové formy bisfosfonátov, selektívnych modulátorov estrogénových receptorov a metabolity vitamínu D.

 

Najlepším liekom je prevencia.  

 

Doporučuje sa jesť dostatok stravy bohatej na vápnik (nízkotučné mlieko, jogurt, syr), zeleninu (brokolicu, karfiol). Vstrebávaniu vápnika pomáha veľmi účinne vitamín D.

 

Upozornenie: Výživové doplnky vápnika môžu obmedzovať vstrebávanie salicylátov, tetracyklínu a iných liekov. Dohovorte sa preto so svojim ošetrujúcim lekárom.

 

Keď zvýšite príjem vápnika, mali by ste sa vyhýbať jedlám bohatým na fosfor. Pozor na jedlá a nápoje ako je červené mäso, sladké malinovky, neprimerané množstvo alkoholu a nápojov s kofeínom.

 

Pokiaľ už trpíte osteoporózou, tak Vám lieky a terapia môžu trochu pomôcť a úbytok kostnej hmoty spomaliť. Pokiaľ je však Vaším cieľom osteoporóze zabrániť, tak by ste už nemali váhať, kým bude neskoro. Už teraz dajte svojim kostiam to, čo potrebujú a môžete sa tak ešte dlho tešiť z plnohodnotného a zdravého pohybu. Už teraz doprajte svojmu telu naozaj kvalitné a plnohodnotné doplnky výživy. Jednou z možností je práve OsteoKlas.

 

Osteo Klas

Tento prírodný prípravok je nepostrádateľný pre osoby staršie ako 40 rokov, ale aj pre mladších, ktorí viac zaťažujú svoj pohybový aparát telesnou aktivitou. Jeho komplexné zloženie Vám zaistí zdroj všetkých aktívnych látok, ktoré Vaše kĺby a kosti potrebujú – glukosamin, chondroitin, vápnik, horčík. Prípravok je doplnený Vitamínom C, ktorý tu pomáha pri tvorbe kolagénu. Vzájomne vyvážená koncentrácia vápnika a fosforu zabraňuje disbalancii oboch týchto minerálnych zložiek.

K tomuto prípravku je doporučené aj užívanie antioxidantov (Betavital) prípadne harmonizátorov metabolizmu (LKVB6), čím účinok Osteo Klas-u bude podstatne efektívnejší.

Facebookmail
Facebookmail

O autorovi / 

admin

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Meniny na týždeň:

Dnes je: , čas:  

18.06.2024 ... má meniny Vratislav
19.06.2024 ... má meniny Alfréd
20.06.2024 ... má meniny Valéria
21.06.2024 ... má meniny Alojz
22.06.2024 ... má meniny Paulína
23.06.2024 ... má meniny Sidónia
24.06.2024 ... má meniny Ján

sledujte nás:

Facebookmail

zdieľanie:

Facebookmail

Posledné komentáre:

Reklama: