zdravie

Žiť znamená byť skromný v jedle a náročný v dychu.

0 136
Pavel Štěpka

Podľa čínskej medicíny je orgánový okruh pľúc a hrubého čreva najviac ohrozeným okruhom na jeseň . Ten, kto pozná základné princípy čínskej medicíny vie, že k sebe patria prirodzene vždy dva orgány tzv. párové orgány. Organizmus je celok, kde každá jeho časť ovplyvňuje všetky ostatné časti a tým aj celok. Párové orgány sú v akomsi tesnejšom vzťahu. Ich vzájomný vplyv je markantnejší.

Oba orgány sú vstupom organizmu pre energiu. Kyslík a zložka potravy sú pohonnou zmesou pre organizmus nás všetkých. Z toho vyplýva, že význam tohto okruhu pre náš život je obrovský. Bohužiaľ oba orgány v našom živote často zanedbávame.

Pľúca

Od pľúc nám stačí, aby pracovali v takej miere, aby sme sa nezačali dusiť pri rýchlejšej chôdzi. Keď sa nezadýchavame v sede pri televízii, tak nás pľúca moc nezaujímajú. Pritom celé tisícročia patrili dychové cvičenia k základom zdravovedy. Východná medicína spôsoby dýchania prepracovala do najmenších detailov. Tieto cvičenia nie sú samoúčelné. Bez potravy vydrží človek mesiace, bez vody dni, ale bez vzduchu len minúty. Jedna ľudová múdrosť hovorí: Človek má určitý počet dychov a ich vydýcha, život končí„. Kto dýcha rýchlo, žije krátko. Dych má mnoho funkcií. Prúdiaci vzduch dráždi sliznicu nosa. Táto bohaté a priame spojenie s mozgom. Časti mozgu ktoré majú spojenie s nosnou sliznicou, úzko súvisia s centrami zodpovednými za nálady. Preto dych môže ovplyvniť náš celkový psychický tonus. Každá nosná dierka ovplyvňuje jednu mozgovú hemisféru. Každá hemisféra má svoje špeciálne úlohy. Ľavá hemisféra zaisťuje skôr logické myslenie, praktické činnosti. Pravá zase zaisťuje citovú stránku života, umelecké činnosti. Dôležitá je skutočnosť, že v závislosti na postoji tela, na spôsobe chôdze sa mení pomer prúdenia vzduchu v ľavej a pravej dierke. Tým sa samozrejme mení aj stupeň dráždenia mozgu. Doslova každé naše gesto má tak vplyv na náš mentálny stav. Keby sme sa zamysleli nad jemnými záležitosťami nášho života, potom by sme snáď pokladali za dôležité, aby nám obe hemisféry pracovali harmonicky.

Dych koná aj očistnú prácu pre organizmus. Zbavuje telo kysličníka uhličitého ale aj mnohých ďalších nečistôt a vody. Kašeľ (prudko vyrazený vzduch) je formou očistného dychu. Smiech je oddávna uznávaným liečebným prostriedkom.

Nečudujme sa preto, že v tichu tibetských kláštorov sa meral čas počtom dychov. Dnes ľudia milujú rýchle tempo, výrazný rytmus hudby a života. Naopak na Ďalekom východe mali názory celkom opačné. V čase, keď sa nič nedeje, život neplynie.

Hrubé črevo

Druhú polovicu okruhu tvorí hrubé črevo. Funkcia črevnej steny okrem iného spočíva v tom, že oddeľuje znesiteľné od neznesiteľného. Keby črevná stena prepustila všetko čo vo svojej nenásytnosti vložíme do úst, dlho by sme nežili. Pretože však zabúdame, že všetko má svoje medze a pravidlá, tak sa jedného dňa dočkáme toho, že črevná stena prestáva plniť do bodky svoju funkciu a tým okamihom začnú naše problémy.

Orientálny lekár hodnotil kvalitu hrubého čreva podľa pevnosti pier. Predovšetkým dolnej pery, podľa vačkov pod očami, stuhnutia krčnej chrbtice a tiež napätie medzi ukazovákom a palcom. Samozrejme tiež podľa emočných prejavov.

Podľa tradičných predstáv sa okruh pľúca hrubé črevo môže podieľať na vzniku depresie. Taký smútok je charakteristický svojím podceňovaním, nedôverou vo vlastné sily. Prichádza často v dobe, ktorá je podľa ročného rytmu dobou slabosti tohto okruhu.

Ako udržať správnu funkciu okruhu

Pľúca potrebujú pohyb, cvičenie, disciplínu, črevo potrebuje čistú stravu, vlákninu, minerály a vhodné zloženie vnútorného prostredia aby bakteriálna flóra mohla kvitnúť. S prípravkov firmy KLAS možno pre zdravé črevo odporučiť Acidophilus, Betavital a LKVB6

Facebookmail
Facebookmail

O autorovi / 

admin

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Meniny na týždeň:

Dnes je: , čas:  

23.04.2024 ... má meniny Vojtech
24.04.2024 ... má meniny Juraj
25.04.2024 ... má meniny Marek
26.04.2024 ... má meniny Jaroslava
27.04.2024 ... má meniny Jaroslav
28.04.2024 ... má meniny Jarmila
29.04.2024 ... má meniny Lea

sledujte nás:

Facebookmail

zdieľanie:

Facebookmail

Posledné komentáre:

  • Dominika Poradňa
    Dobrý deň, mám 35 rokov a som tehotná, chcem sa spýtať či možem brať Multivitamíny s vitamínmi a enzínmi. Ďakujem…

Reklama: