zdravie

Probiotiká a antibiotiká

1 972
Hrivňáková Jaroslava, Mgr.

 

 21. storočie – storočie probiotík

Pokiaľ môžme 20. storočie z medicínskeho hľadiska považovať za storočie „antibiotík“, 21. storočie by sa malo stať storočím „probiotík“.

 

Ľudský organizmus je za normálnych okolností kolonizovaný baktériami predstavujúcimi prirodzenú mikroflóru. Baktérie sa fyziologicky resp. prirodzene vyskytujú na povrchu kože, v celom tráviacom trakte (počnúc ústnou dutinou končiac črevom), no predovšetkým v záhyboch kože, sliznici dýchacích ciest, ženského genitálnu a sliznici čreva. Funkcia zdravej flóry je komplexná a jej akékoľvek narušenie a zmena môže viesť ku kolonizácii mikroorganizmami, ktoré pre hostiteľa už nie sú fyziologické. Dôsledkom tejto zmeny je mnohokrát vznik patologického procesu, ktorého intenzita závisí od patogénnosti premnoženého mikroorganizmu a tiež obranyschopnosti hostiteľa.

 

Jednou z príčin likvidácie prirodzenej mikroflóry je v súčasnej dobe užívanie antibiotík, žiaľ niekedy až príliš časté a nie vždy nevyhnutné. Antibiotiká pôsobia všade v mieste svojho prieniku a účinkujú na všetky organizmy, na ktoré sú účinné. Ich negatívne pôsobenie môže byť rôzne podľa skupiny použitého antibiotika a jeho schopnosti sa vstrebať.

 

Tak napr. vysoké dávky penicilínov môžu spôsobiť tráviace ťažkosti, hnačku, nauzeu i zvracanie. Liečba aminopenicilínmi prináša so sebou aj riziko kolitídy a sekundárnej infekcie vaginálnej mykózy. Hnačky a vaginálne plesňové infekcie spôsobujú aj cefalosporínové antibiotiká 3. generácie. Tetracyklíny menia zloženie normálnej črevnej flóry tak, že umožňujú premnoženie kmeňov Pseudomonas, Proteus, stafylokokov, kalifornských mikróbov, klostrídií a kandíd. Prerastajúce patologické kmene môžu vyvolať funkčné črevné poruchy, enterokolitídu, vaginálne a orálne kandidózy. Rovnako chloramfenikol následkom alternácie normálnej mikroflóry môže spôsobiť vznik orálnej aj vaginálnej kandidózy. Erytromycín spôsobuje najčastejšie nechutenstvo, nauzeu, vracanie a hnačku. Podobné nežiaduce účinky majú aj ďalšie skupiny antibiotík.

 

U žien v období pohlavnej zrelosti, v reprodukčnom veku sú dominantnou zložkou fyziologickej mikroflóry laktobacily, prítomné môžu byť i mykoplazmy a kvasinky. V dôsledku antiinfekčnej liečby často dochádza u týchto žien k úbytku množstva laktobacilov s následným vznikom kandidovej infekcie. U dievčat mimo pohlavnej zrelosti a žien v klimaktériu sa vedľajšie nežiaduce účinky po antiinfekčnej liečbe neobjavujú tak často, súvisí to s rozdielnym zložením vaginálnej flóry v dôsledku rozdielnej funkcie hormónov.

 

K super infekciám postihujúcim kožu často dochádza v dôsledku užívania antibiotík hlavne u osôb s oslabenou imunitou. Najčastejšie sa prejavujú ako kvasinkové infekcie a bakteriálne infekcie vyvolané patogénnymi stafylokokmi a streptokokmi.

 

Veľmi často najmä u detí eradikácia fyziologickej mikroflóry horných ciest dýchacích vedie k osídleniu patogennými a rezistentnými mikroorganizmami, čo vedie k vzniku recidivujúcich infekcií horných dýchacích ciest a mnohokrát k ich prerastaniu do nižších častí respiračného traktu a k vzniku závažných infekcií.

 

V závislosti od imunitného systému a hĺbky redukcie mikroflóry v čreve po užití antibiotík dochádza tiež k hnačkám. Nakoľko 99% mikroorganizmov sú anaeróbne baktérie, vznikajú hnačky častejšie po antibiotikách, ktoré sú dobré účinné na anaeróby.

 

Prevenciou narušenia zdravej fyziologickej mikroflóry jedinca je

– vyhýbať sa zbytočnému užívaniu antibiotík

– podstúpiť len cielenú antibiotickú liečbu zameranú na určený patogén

– vyhýbať sa kombináciám antibiotík pokiaľ to nie je nevyhnutné

– dodržiavať dobu ich užívania – užívať probiotikum obnovujúce narušenú mikroflóru

– využívať alternatívne možnosti prírodnej liečby

– konzumácia funkčných potravín

 

Nesmierny význam a potvrdzujú to dnes i mnohé klinické štúdie má na obnovenie zdravej flóry jedinca užívanie probiotík.

 

Mimoriadne dôležité je, aby sa obnova narušenej flóry nediala za prítomnosti antibiotika. Probiotikum by sa nemalo užívať súčasne s antibiotikom, odporúča sa podanie 2 až 4 hodiny po požití antibiotika. Výhodné je užívanie prírodných vitamínov skupiny B, pretože ich množstvo a produkcia v čreve počas užívania antibiotík klesá a prirodzene sa vyskytujúce črevné baktérie ich potrebujú k svojmu rastu a deleniu. Konzumácia probiotika by mala pokračovať ešte najmenej dva týždne po ukončení antibiotickej liečby, aby došlo k celkovej úprave črevnej mikroflóry. Účinok probiotika je ešte možné potencovať konzumáciou probiotických potravín napr. mliečnych kvasených nápojov. Je obzvlášť výhodné, keď obsahujú totožné probiotické kmene napr. L. acidophilus LA-5, Bifidobacterium BB-12.

 

Užívanie Super acidophilu plus šesť miliárd:

 

Počas liečby antibiotikami vždy medzi jednotlivými dávkami antibiotík, prípadne tri krát denne 1 tobolka nalačno.

Preventívne 1 tobolka denne 30 minút pred jedlom

 

* * *

Použitá literatúra: Probiotiká , ich miesto a využitie v medicíne, M.Kuchta, P. Pružinec a kol., 2006 Bonus CCS, s.r.o

Facebookmail
Facebookmail

O autorovi / 

admin

1 komentár

  1. Laura 28. marca 2016 at 11:35 -  Odpovedať

    probiotiká, aspoň laktobacily úplne obnovujú črevnú mikroflóru, hlavne ak ju naruší účinok antibiotík; preto vždy užívam laktobacily a dávam tieto laktobacily aj svojím deťom

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Meniny na týždeň:

Dnes je: , čas:  

18.09.2024 ... má meniny Eugénia
19.09.2024 ... má meniny Konštantín
20.09.2024 ... má meniny Ľuboslav, Ľuboslava
21.09.2024 ... má meniny Matúš
22.09.2024 ... má meniny Móric
23.09.2024 ... má meniny Zdenka
24.09.2024 ... má meniny Ľuboš, Ľubor

sledujte nás:

Facebookmail

zdieľanie:

Facebookmail

Posledné komentáre:

  • zoltán Doplnky výživy
    zdravým spoločnost!!!!!!!!!!!všetko som tu našiel,čo ja potrebujem a moja rodina!!!!onedlho si objednám z vašich prípravkov!!!!!!zatial dovi-s pozdravom zoltán

Reklama: